V ZOO je od rána amnestie…

03.01.2013 08:40

    Když se mi před lety dostal do rukou soubor povídek kolegy novináře Petra Hájka, obdivoval jsem otevřenost, s níž pojal své dospívání. Třetí nebo čtvrtá knížka s názvem Vlídná past, která mu vyšla ještě před listopadem,  už naznačovala, že Hájkova otevřenost se více podobá sebestřednosti. To jsem ovšem pochopil až o řadu let později, až když se z šéfredaktora Reflexu stal marketinkový guru prezidenta Klause.

    Jsem si jist, že letošní poslední novoroční projev pana prezidenta vstoupí do historie. Nikoli pro svou myšlenkovou bohatost a vytříbenost formy (Klaus, Jakl a Hájek jsou výtečně sehraný tým) ale pro jeho pět vět, které spojuje jediné slovo amnestie. Nemějme pochyby, je to Vlídná past. Promyšleně nastavené oko, do kterého se lapila média jako nebohá srna. Sdělovací kanály a výlevky, jako zvířátko v křeči, servírují příběhy o napravených a nenapravených hříšnících, zatímco skuteční darebáčci poklidně zametají poslední stopy. Aby ne, vždyť bruselská směrnice o neúměrné délce soudních průtahů je pro Klause a spol. náhle modlou!

    Už potřetí za sebou si pouštím písničku Karla Plíhala Amnestie v ZOO. Stále nemohu uvěřit, že se mu podařilo před dvaceti lety předpovědět, jak divoké si tu vybudujeme safari.

„Je celkem zbytečné zamykat se,
když letí sem zubr jak kamikadze,
tohohle zas někdo zneužije,
že v ZOO je od rána amnestie...“

(lík)