Respektujme důstojnost moravského markraběte

06.02.2017 14:35

    Respektujme důstojnost moravského markraběte a krále Svaté říše římské národa německého Jošta Lucemburského (1354–1411) – vyzval opakovaně představitele města Brna i jeho občany při jednáních městské samosprávy Jaroslav Nesiba ze sekce symboliky Moravskoslezské akademie pro vzdělávání, vědu a umění.

    Nesiba na tiskové konferenci uvedl, že osmimetrová jezdecká socha Odvahy na Moravském náměstí v Brně, tedy rytíře v brnění na žirafokoni s dlouhýma nohama, což má představovat Jošta Lucemburka moravského, je dle jeho názoru znevážení tohoto vladaře. Nehledě na to, že zpodobněné části jezdecké sochy jsou vybrány z různých velmi rozdílných staletí. "Vícekrát jsme marně protestovali proti tomuto paskvilu na jednáních brněnského zastupitelstva. Jednáme se sochařem Michalem Gabrielem, který byl v soutěži umělců k vytvoření sochy Odvahy na druhé příčce. Jeho návrh je realističtější a důstojnější, než rytíř se zakrytým hledím na žirafokoni z autorství Jaroslava Róny, který se vzhledem tváře markraběte a krále nezabýval. Tělesné ostatky Jošta spočívají v sousedství sochy v kostele sv. Tomáše. Gabrielův návrh více odpovídá historické skutečnosti. S karikaturou Jošta, která je na Moravském náměstí, se nikdy nesmíříme," podtrhl zástupce Moravskoslezské akademie Nesiba. Konkretizoval, že podobu Jošta historicky dokládá Jihlavská právní kniha z r. 1406, navíc s vyobrazení nejstaršího moravského praporu. Dodal, že po uplynutí záruční lhůty bude od jezdecké sochy odejmuta tabulka s informací, že jde o markraběte Jošta.

    Nesiba dále namítl, že na na promoravských setkáních na brněnském náměstí Svobody lidé používají moravské vlajky, které mají kontroverzní zpodobnění. Pocházejí z doby, kdy byl na Moravě preferovaný dominantní německý živel a kdy se požívala jako moravská vlajka žlutočervená bikolora. Pravá moravská vlajka ale vypadá jinak.

    "Moravskoslezská akademie se staví proti pojetí v současnosti červenožluté moravské vlajky. Udělal jsem historický rozbor a osvětlil v něm kolizní situaci, v čem je v protikladu historická vlajka Moravy vůči vlajce knížecí liechtensteinské, pražské či českobudějovické vlajce, a také proč nepoužívat do vlajek znaky atd. Uplatňovaná nesprávná podoba moravské vlajky pochází od představitelů Moravanů usídlených v Praze, kteří dávali přednost německojazyčné liechtensteinské dominanci," vysvětlil Nesiba a pokračoval: "Aby veřejnost dospěla ke shodě a univerzálnímu řešení, prosazujeme vlajku dle Databáze průmyslových vzorů s účinky na území ČR. Má veškerou právní ochranu. Tvoří ji několik čtverců v barvách červené, žluté, bílé a modré. Na státní či národní moravské vlajce nemá být dnes používaná orlice. Jde o to, aby se původní vlajka opět užívala v praxi a aby si představitelé města Brna uvědomili, jaká podoba vlajky je ta správná," uzavřel výklad člen sekce symboliky Moravskoslezské akademie pro vzdělání, vědu a umění Jaroslav Nesiba.  (vž)

 

Vlevo: Jaroslav Nesiba s výzvou městu Brnu.  Vpravo: Moravská symbolika.

Foto: Václav Žalud