
Prezidentem bude kníže nebo (z)eman?
14.01.2013 14:05
První kolo národní televizní zábavy je za námi a výsledek je znám. Tedy Zeman a Schwarzenberg. U chalupáře z Vysočiny se finálová účast očekávala, ale pan kníže byl spíše tím černým vzadu. Jinému potenciálnímu finalistovi Janu Fišerovi byla dána možnost ochutnání nekompromisního televizního ringu, v němž pod údery prezidentské kampaně dostal jasnou bodovou nakládačku, která místy hraničila s k.o. Nepomohly mu ani finanční žoky od „dobrých přátel“, protože nejdelší kampaň ze všech uchazečů nějaký ten peníz obnášet musela. A co dva finalisté? Kdo se jen občasně podívá na politické pořady v televizi, bude si určitě vědom toho, že duel těchto finalistů bude střetem úplně odlišných koncepcí a nerozpakuji se říci, že i váhových kategorií. Jenže politický ring má přece jen trochu jiná pravidla než ten sportovní.
Knížete známe všichni. Reprezentuje naše česko-rakousko společné dějiny. Ty rakouské mu nezazlívejme, protože to byli Češi, kteří ho z českého území jako desetiletého kluka i s rodiči vyhnali. Karel je představitelem samozřejmé pouze jedné etapy a jednoho úhlu vývoje. Jeho návrat a vstup do české politiky měl svoji pohádkovou romantiku. Kníže pán působil jako kancléř prezidenta na českém Hradě. Pro některé se tímto krokem oživlé dějiny rozpovídaly o své dávné slávě.
Jméno Schwarzenberg zní sice jako záporný Trautenberk, ale je zde pohádkový nádech, jenž maže rozdíly v zájmu toho, co chceme vnímat. Jméno politického knížete mohou sportovci rovněž spojovat s velikánem Arnoldem Schwarzeneggerem. Holt, šaty dělají člověka, jméno někdy politika. Každý z nás četl, či mu byly čteny pohádky, a kníže pán v nich vystupoval i jako dobrý a spravedlivý člověk. Odtud nemusí být nijak daleko k příměru, který uložen po dlouho dobu v dětské mysli, může v této chvíli přihodit pomocný bodík ve volebním rozhodování.
Měl jsem tu čest se s Karlem Schwarzenbergem setkat osobně, pohovořit a obdržet pozvánku do jeho zámku v Čimelicích jako redaktor za účelem napsání knížecí reportáže.
Bohužel jeho ustanovení ministrem zahraničí tuto návštěvu zhatilo. Z volební kampaně do parlamentních voleb vyplynula i Schwarzenbergova lišáckost a moudrost zároveň. Jeho jihočeský původ měl i určitý vliv na jeho lidové vystupování bez ohledu na šlechtický rodový erb. A Karel před parlamentní kampaní prohlásil, že je Čech a že nebude dělat nějakou velkou billboardovou kampaň, a že Češi pijí pivo v hospodách, kam za nimi i půjde. Vybral si ve větších městech ty největší restaurační (spíše hospodské) prostory a chodil od stolu ke stolu, představil se, že je Schwarzenberg, a zda si může přisednout. Každý takového spolustolovníka rád přijal a výsledkem mu byl výborný volební příděl a post ministra zahraničí.
Jeho vztah k rodné hroudě v jižních Čechách se samozřejmě odvíjí od skutečnosti, že v tomto regionu má své panství. Tam taky povolal svého syna a dal na převýchovu v domě starosty Zvíkovského Podhradí, kdy mladý kníže měl vyhrazeno celé podkroví. Zde se učil hospodařit na rodném panství, učil se česky a seznamoval se s mentalitou místního lidu. V tomto případě pohádka v opravdovém reálu.
Kdyby byl vládce jihu jižních Čech o dvacet let mladší, stačilo by i o 15, a měl mluvu třeba Josefa Langmilera – dabéra Joffrey de Peyraca v Angelice, nebo alespoň běžně mluvícího člověka, byla by to bomba, a o novém prezidentovi by zřejmě nebylo pochyb. Avšak jeho věk a mluva je dost velkým handicapem. Karla Schwarzenberga jsem slyšel mluvit pouze v češtině. Ale prý, když hovoří v němčině, je jeho mluva o poznání lepší.
Miloš Zeman je vítězem prvého kola. Bezesporu výrazná a velká veličina české politiky. Postavil kdysi na nohy skomírající ČSSD, vedl ji od vítězství k vítězství, sám byl českým premiérem. Perfektní rétor, kterému tato schopnost bude vydatným pomocníkem při řečnickém souboji se svým soupeřem. To bezesporu.
Kdo tedy: (z)eman nebo kníže?
Bude Zemanovi jeho pohotovost, výborná rétorika a rychlá orientace ve slovesných přesmyčkách tentokrát opravdu výhodou? Je zde jedno ale! Měli jsme zde už prezidenta, který se vyznačoval dosti podobným projevem. Václav Havel též nebyl žádný krasořečník s brilantní dikcí a projevem. Za jeho proslulé šermování rukama by se nemusel stydět ani d´Artagnan. A nic mu to na popularitě neubralo. A zde by byla možná případná paralela se Schwarzenbergem.
Jak na tento souboj bude český lid pohlížet? Uvědomme si, že jsme národ, kdy kromě Přemyslovců a neporazitelných husitských vojsk zde nikdo jinak už nevítězil a tento národ byl vždy permanentně bit. Nikdo nemá bití rád, ale český lid možná zásluhou svých dějin ještě o něco více. Pokud se Zeman do knížete pustí naplno, tento souboj u rozhodčích určitě vyhraje, ale může ho prohrát u publika, potažmo u voličů, protože lid nemá rád, když je někdo bitý a fandí spíše tomu slabšímu.
Zeman má již od dřívějška nastřádané trestné body za své výroky, které ještě navíc ostří svou ironickou břitkostí, které by se tímto asi násobily. Ovšem Miloš Zeman není žádný hlupák, ba naopak, a určitě zvolí účelovou taktiku. Kdo vyhraje, je prozatím velký národní otazník, na jehož výsledné tečce už nyní pracují volební štáby usilovným tempem. Tipuji, že Zeman bude vzácně věcný a ohleduplný, který povede televizní debaty v klidném stylu bez jeho typické hrubé a ironické útočnosti, ale bude průběžně vysílat pro publikum férové direkty a háky ke zmaření protivníka.
Souboj o tzv. hlavu státu, podle mne soupeřů rozdílných vah, ještě není možné s určitou přibližností předpovědět. Ale počkám si osobně na něj jako na další díl zábavního televizního seriálu. Ve finálovém souboji bude samozřejmě přítomný tzv. syndrom druhého kola, v němž už nebudou rozhodovat příznivci jednoho z kandidátů, ale ti co nevolili ani jednoho z nich. Váha hlasů pro oba finalisty se již projevila v prvém kole, která bude opět přítomna i ve finále. Ale tento boj nyní rozhodne střetnutí těch voličských davů, kteří nebudou volit koho chtějí, nýbrž koho za nového prezidenta České republiky mít nechtějí.
Ať to dopadne jakkoli, Česko bude mít pro nastávajících 14 dnů atraktivní televizní zábavní pořad.
JIŘÍ ŘEZÁČ z Větrníku