Pětce bych dal pětku

    Na televizním trhu se neustále objevují nové stanice. Mohu to dobře pozorovat (a také vzájemně srovnávat) díky kabelové televizi Netbox, která divákům nabízí signál všelijakých stanic, které tu ještě donedávna nebyly. Bohužel – jejich kvalita často hodně pokulhává nebo dokonce hraničí s amatérismem. Některé přestaly během krátkého času existovat. Ale to je v pořádku. Pokud na to mají, ať vysílají, a pak už záleží jen na nás, jestli budeme mít o jejich pořady zájem.

    Docela jsem se těšil, čím obohatí televizní trh Pětka, která měla zpočátku dobře nakročeno k úspěšné sledovanosti (hlavně díky svému sklonu k bulvárnosti, což diváci povětšině milují). Jenomže to, co se zatím šíří ze studia této stanice, je doslova ubohé. Donekonečna reprízované reportáže a besedy se zpěvačkou, která má problém vyslovit souvislou větu (teď ji má nahradit jakási Ornella), diskusní pořad Koule, Bulvárek či Bulvárek speciál, ale i řada dalších relací moderovaných lidmi, kteří většinou neuspěli v jiných televizích – to všechno vytváří velice špatný obraz stanice zvané Pětka. Kdybych ji měl hodnotit známkou, asi bych jí tu pětku skutečně dal...

    Nedávno u nás byla na návštěvě jedenáctiletá vnučka. Jen tak bezděčně jsme si hráli s televizním ovládačem, když nám na Pětce padl do oka pořad s názvem Ve hvězdách. Mladý moderátor po divácích požadoval, aby sečetli všechna čísla na obraze. Vnučka příklad okamžitě spočítala a hlásila: „Mám to, můžeme tam zavolat!“ Hned jsem si vzpomněl na svého bývalého kolegu, který také jednou „brousil“ po éteru a narazil na obdobný pořad. Pozdě po půlnoci ho vysílala jiná, mnohem věrohodnější televize. Příklad se mu zdál velice jednoduchý. Do studia dlouho nikdo nevolal, proto vytočil příslušné číslo s tím, že určitě musí vyhrát. Telefon ovšem nikdo nezvedal, hrála příjemná hudba, automat neustále hlásil, že linka je plně obsazená. Trochu podivné – moderátorka žadoní, aby už někdo konečně zatelefonoval, a linka je obsazena? Teprve za hodně dlouhou chvíli se kolega dočkal. Sdělil svůj výsledek (dospěl prý k němu jednoduchým výpočtem, který by zvládli i žáci základní školy), moderátorka mu však sdělila, že nemá pravdu. Okamžitě ho odpojili. Když pak volal do studia znovu, aby se zeptal, proč prokazatelně správný výsledek neuznali, měl smůlu – telefonní sluchátko nikdo nezvedl. Zato, když platil telefonní účet, pěkně se prohnul...

    Vnučka rychle spočítala rovnici:

5 + 3 x (1 + 2) – (8 + 4) x 3 + 7 – 2 + 7 + 5 + 0 x (6 + 1 x 18) = ?
5 + 3 x 3 – 12 x 3 + 7 – 2 + 7 + 5 + 0 x 24 = ?
5 + 9 – 36 + 7 – 2 + 7 + 5 + 0 = – 5

    Vysvětlil jsem jí, že je v tom určitě nějaký fígl, jinak by musel slíbených 10 000 korun vyhrát první člověk, který do studia zavolal. Podivné se mi zdálo už zadání úkolu: Sečti všechna čísla na obraze. Čekal bych spíše formulaci: Vyřeš tuto rovnici. Po hodně dlouhé době konečně kdosi zavolal a oznámil, že správná odpověď je –5. „Špatně,“ sdělil moderátor... a pak už jsem si připadal jako na perském trhu. Tu a tam někdo zavolal nejrůznější odpovědi, od minusových čísel až po plusové hodnoty ve stovkách a dokonce i tisících. Vnučka byla prokazatelně zklamaná. Pro jistotu jsem ji ještě upozornil, aby si všimla telefonního čísla, na které se mělo volat. Hned za prvním trojčíslím 906 mělo totiž sedmdesátku, což znamená – stručně řečeno – co minuta, to 70 korun. Tak se vydělávají peníze...

    Pořad po více než 80 minutách skončil. Volalo jen pár lidí, nikdo nevyhrál. Moderátor vytáhl z kapsy kus pomačkaného papíru a slavnostně sdělil, že správná odpověď je 346. Připomnělo mi to scénu ze Švejka, který na otázku soudního lékaře "Kolik je 12 897 krát 13 863?" hbitě odpověděl: "729".

    Milí čtenáři, pokud náhodou přijdete na to, jak „matematici“ z Pětky „vykouzlili“ tento výsledek, dejte mi vědět. Rád se poučím. Ale volat do takovýchto podivných relací určitě nikdy nebudu. Snad si to navždy zapamatuje i moje vnučka.

JAROSLAV BOBEK

Snímky z TV: Eliška Holcrová

 

P.S.

    S odstupem času mi vnučka poslala další fotografii z pořadu Ve hvězdách. Tentokrát bylo úkolem soutěžících hledat a doplňovat slova začínající na B. Moderátorka jen jaksi nepostřehla, že správně se píše BUVOL, nikoliv BŮVOL. Hlavně, že po celou dobu vysílání zdůrazňovala, že všechny výrazy musejí být spisovné. Inu chybička se vloudila... Koneckonců – v nejrůznějších titulcích mají plno chyb a překlepů i mnohem renomovanější televize. A nikomu to zřejmě nevadí. Mně ano!

04.02.2013 18:35

S dovolením přidávám ještě jeden dodatek:

    Pětka v pondělí 4. února 2013 po 15. hodině ukončila vysílání. Vedení televize i ostatní zaměstnanci dostali okamžitou výpověď. Pětka skončila, stalo se tak necelé čtyři měsíce po startu. (www.mediashow.cz)