Mudrování nad inscenací Cesta pěvců v brněnském Paradoxu

24.06.2016 16:05

    Před vchodem do kavárny Studia Paradox jsem si četl v programu k inscenaci hry Huga Salceda Cesty pěvců:

    Státní hranice mezi Mexikem a Spojenými státy americkými je dlouhá 4 099 kilometrů. Z toho na 930 kilometrech vybudovali Američané dlouhý plot s ostnatým drátem a vysoké zdi neustále střežené ozbrojenými hlídkami. Prezident Bill Clinton se tak, na zlomu tisíciletí, rozhodl řešit emigrační krizi. Při pokusech o nelegální překročení hranice přišlo o život 5 100 utečenců…

    Hra současného mexického autora Huga Salceda Cesta pěvců vypovídá o děsivém stavu věcí na hranicích mezi Mexikem a USA a je inspirována skutečnými událostmi. Skupina osmnácti běženců se v roce 1987 udusila v hermeticky uzavřeném vagonu kousek za americkými hranicemi.

    Veronika Pospíšilová hru přeložila a ve Studiu Paradox režírovala.

    Na betonovou plošinku, mezi řady diváků vstoupilo šest postav s těžkými tornami na bedrech. Z dialogů vyplynulo, že každý z nich prodal vše, co vlastnil, a za stržené peníze si zaplatil ilegální cestu vlakem do vidiny ráje blahobytu. Lidé hledající útočiště byli plní obav o budoucnost. Běženci věřili, že se jim podaří v USA najít práci a materiální prosperitu.

    Herci na šedi betonové podlahy kouzlili iluzi čekání na příjezd spásonosného vlaku. Za pomoci kostýmních převleků vytvářeli charaktery dvaadvaceti figur a přibližovali divákům historii svých rozhodnutí opustit rodné Mexiko…

    Obtížného hereckého úkolů se důstojně zhostili: Natálka Pelcová, Monika Matoušková, Jana Filová, Vít Pískala, Milan Holenda a Ondřej Hrbáč.

    Šest migrujících utečenců, doputovalo do vytoužených Spojených států. Kousek za hranicemi, na odstavné koleji, se v hermeticky uzavřeném vagonu udusili…

    Obrazem Piety Ukřižovaného, obklopené mrtvými těly běženců, inscenace hry Cesta pěvců skončila.

    Režisérce Pospíšilové se podařilo jednoduchými prostředky zpodobnit podstatu příběhu hry, udržet tempo inscenace i pozornost diváků. Představení hrané „na dotek“ s diváky mělo úspěch.

    Mladá dívka v publiku uvažovala nahlas:

    Těch migrantů je teď všude plno. Na internetu, v televizi, v rádiích, takže na divadle mě to téma už nezajímá.

    Druhá jí odpověděla:

    Jenže tento příběh není o současnosti evropské imigrantské krize. Ve hře šlo o emigraci zoufalých lidí v osmdesátých létech minulého století na hranici Spojených států Amerických.

    Ale i tak, co teď s tím tady…

JAROSLAV TUČEK, 16. 6. 2016. Brno-Komín

 

    Hugo Salcedo – Cesta pěvců. Překlad a režie: Veronika Pospíšilová. Dramaturgie: Patrik Boušek, Simona Petrů. Korektury: Eliška Poláčková, Tomáš Lotocki. Produkce: Barbora Rosochová. Kostýmy: Eva Růžičková. Hudba: Omar Rojas Ruiz. Technologie: Bob Racek. Pohybová spolupráce: Ondra Jiráček. Teaser: Petr Kačírek. Plakát: Pavel Všianský. Hrají: Jana Filová, Milan Holenda, Monika Matoušková, Natálie Pelcová (Tereza Marečková), Ondřej Hrbáč, Vít Pískala. Česká premiéra 15. 5. 2016 ve Studiu Paradox. Psáno z reprízy 12. 6. 2016.