Mizerný řidič je u nás chráněný druh

1.1.2015 12:15

    Celý tento rok budu jezdit s rozbitým autem. Tedy pokud platí ono známé pořekadlo, že jak na Nový rok, tak po celý rok. A přišel jsem k tomu úplnou náhodou.

    Kdo měl někdy nezaviněnou dopravní nehodu, tak to zná. I když člověk jede opatrně, dává pozor, snaží se předvídat, stejně to nepomůže. Jako teď já. Jedu pomalu náměstím a najednou vidím, že z řady vozidel, zaparkovaných po pravé straně kolmo k chodníku, začíná couvat nějaké auto. Strhávám volant vlevo a zachraňuji tak předek svého vozu před přímým nárazem. Bohužel ale jedu příliš pomalu a druhý řidič tak stihne vrazit zadním nárazníkem do mého boku. Můj nový renault je z příliš tenkého plechu, pravá strana je na odpis. Couvající škodovka si při střetu jen mírně odřela svůj masivní nárazník. Na první pohled na ní žádné poškození není vidět.

    Já jsem vás neviděl, pravil mladý šofér s dva roky starým řidičákem a vypůjčeným autem a dodal, že měl zamlžené zrcátko. Nevím, jak jsem to dokázal, ale ovládl jsem se a na nesmysl se zrcátkem nijak nezareagoval. Policie odmítla věc řešit, protože šlo z jejich pohledu o škodu menšího rozsahu a nedošlo k újmě na zdraví, což je podle zákona v pořádku.

    Že došlo k újmě jiné, nikoho nezajímá. Že jsem někam jel a nedojel a nestihl tak to, co jsem stihnout potřeboval. Že jsem ztratil vyřizováním nehody a objednáním potřebné opravy celý následující den je rovněž jen moje věc.

    To jsem napřed ve snaze vyřídit vše s pojišťovnou použil telefon a e-mail, ale touto cestou to nešlo. Musel jsem navštívit několik kanceláří. Po mnohahodinovém běhání a ježdění jsem nakonec uspěl ve třetí, kde to se mnou konečně sepsali. Pak následovalo hledání příslušného servisu a škemrání, aby to opravili. Výsledkem byl pouze slib, že mi za měsíc zavolají, protože teď na to nemají čas ani náhradní díly.

    Takže když to podtrhnu a sečtu. Viník nehody neutrpěl žádnou škodu, a jak jsem v pojišťovně zjistil, ani nehodu nenahlásil. Z jeho pohledu to chápu. Proč by se měl chlubit majiteli vozu, že s ním do někoho vrazil, když se to na autě nepozná? Nic se mu nestalo ani za to, že nehodu způsobil a nikdo nezkontroloval, neměl-li něco v sobě. Nedostal žádnou pokutu, body dolů nebo alespoň napomenutí, prostě nic. Takže v tom může klidně pokračovat. Já mám auto oficiálně nepojízdné a tak to zůstane nejméně jeden a půl měsíce, spíš déle. To všechno je ale pouze můj problém. Náklady na vyřizování opravy samozřejmě nesu taky sám, to je jaksi automatické. Ve slušné společnosti by to zaplatil neopatrný řidič, u nás to tak ale není. Toho, aby byl viník nějak sankcionován, prakticky nelze v tomto státě dosáhnout. Není jak. Upřímně řečeno, vůbec se nedivím, když nějaká prudší povaha při dopravní kolizi viníka fyzicky napadne. Je to alespoň jakási satisfakce, těch pár facek, když už se spravedlnosti legální cestou nelze domoci.

    Dokud se naši poslanci budou neustále dohadovat jen o tom, jak si zvýšit platy a nebudou napravovat špatné zákony, které vyrobili a schválili, změny k lepšímu se rozhodně nedočkáme. Autoškoly budou dál ve svých rychlokurzech chrlit pseudořidiče a ti pak budou dál působit zmatek a nehody na našich silnicích, jsouce chráněni zákony jako nějaký ohrožený živočišný druh. Že jsou ve skutečnosti ohroženi ti slušní, to zřejmě těm kompetentním nedochází.  (jis)