Demagogie jako vyšitá

20.11.2014 13:45

    Současné nejaktuálnější téma, které hýbe celým státem, je chování prezidenta republiky. Při povrchním sledování nabízených zpráv a komentářů musí člověk dojít k závěru, že je Zeman naprostý vyvrhel. Média se předhánějí, kdo napíše nebo řekne něco tvrdšího proti němu, neboť máme svobodu a demokracii a může se všechno. Kdo dnes není proti prezidentu Zemanovi, není „in“. Tento trend podporují i mnohá zahraniční média a osobnosti. Ovlivnitelné a stádní typy tak mají jasno a ti nejovlivnitelnější a nejstádnější vytahují červené karty a sepisují petice za prezidentovo odstoupení.

    Je to ale opravdu tak hrozné? Je Zeman skutečně takový zloduch? Nemyslím si to. Ale budu konkrétní. K jedné z výčitek patří tvrzení, že Zeman pozval Putina. Tato holá věta primitivům stačí, aby byli s hodnocením prezidenta hned hotovi. Málokdo si ale uvědomí, že akci týkající se sedmdesátého výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim neorganizuje Zeman, ale Evropský židovský kongres a chystá se již nejméně půl roku, takže to celé není žádná horká aktualita, jak se nám někdo snaží vsugerovat. A že nejde o pozvání Putina, ale celé řady prezidentů a nijak to nesouvisí se současným děním na Ukrajině.

    Podobný případ je údajné zpochybňování tvrdosti policejního zásahu na Národní třídě v listopadu 1989. Prezident se tehdejší akce zúčastnil, a když o ní mluví, ví, co říká (narozdíl od mnohých kritiků). Nic nezpochybňuje, jen odmítá používat výraz masakr. Každý inteligentní člověk ví, že toto slovo znamená hromadné vyvražďování, tedy potoky krve. Nic takového se v Praze, jak je známo, nestalo.

    Třetí „zásadní problém“ je Zemanův výrok o ruské punkové skupině. Zřejmě si nemůžeme zvyknout, že Zeman není loutka řízená nějakým ústředním výborem. Je prostě svůj a občas se chová i nediplomaticky. Nicméně vyjadřuje svůj názor a není pokrytec. Prostě se mu skupina a její tvorba nelíbí, a to je všechno. Má se snad přetvařovat a tvrdit, že ji miluje? Navíc nevěřím, že tvorba členek skupiny je oblíbeným hudebním žánrem všech Zemanových kritiků. Některé relativně vlivné kruhy však ze skupiny vyrobily nedotknutelný symbol svobody a boje za demokracii a kdo s tím nesouhlasí, je nepřítel.

    Mám pocit, že se už zase necháváme ovlivňovat a řídit. Přestáváme myslet a přebíráme cizí myšlenky a názory, které jsou nám předkládány a vnucovány. Už se zase bojíme být sví. Kdo nejde s davem a odlišuje se, je krajně podezřelý. Ale nakonec, s pohledem do historie, to přece u nás není nic nového, že?

JIŘÍ SMUTNÝ