Číst noviny, nebo nečíst? To je, oč tu běží

07.04.2016 15:55

    Byly doby, kdy popeláři sváželi popel, hasiči hasili oheň, fotky dělali fotografové a do novin psali novináři. Dnes je to jinak. Popeláři vozí směsný komunální odpad, hasiči čistí silnice, fotky si dělá každý sám a do novin píše kdekdo.

    Důkazem je čerstvý článek v Rovnosti, nazvaný „Zelenější a v novém? Budoucnost Židlochovic.“ Čtenář se v textu mimo jiné dozví, že město má 5000 obyvatel, k Základní škole Komenského vedou strmé schody, zámek vlastní Lesy České republiky, ve městě je lovecký zámeček ze 14. století a v roce 2006 se nad městem vztyčila rozhledna. Kdo do toho nevidí, tak to asi akceptuje jako fakta.

    Kdo to ale v Židlochovicích zná a má navíc nějaké povědomí o historii města, musí nad předloženými informacemi zírat v němém úžasu. 5000 lidí tady nikdy nežilo. Dokonce ani v krátkém období, kdy byly součástí města sousední Vojkovice. Ve skutečnosti měly Židlochovice ke dni 31. 12. 2015 celkem 3587 obyvatel.

    Základní škola se nejmenuje Komenského, protože ZŠ je ve městě jen jedna a ředitelství sídlí na Tyršově ulici. Takže je to ZŠ Židlochovice. Co se týká té školní budovy, která formálně patří ke Komenského ulici, tak k ní žádné strmé schody nevedou. Strmé schodiště vede pouze ke školní budově na Coufalíkově náměstí, ale o tom se v článku nepíše.

    Lesy České republiky místní zámek nikdy nevlastnily, mají ho pouze ve správě. Co má autorka textu na mysli pod pojmem „lovecký zámeček“, netuším. Pokud se jedná o místní zámek, pak rozhodně nejde o stavbu ze 14. století, protože ještě v polovině 16. století zde žádný zámek nestál. Byla zde pouze vodní tvrz, kterou následně na zámek přestavěl Fridrich z Žerotína. Pokud jde o současnou podobu zámku, tak ta je ještě mnohem mladší. Pochází z 18. století.

    Rozhledna, která stojí nad městem, byla postavena v roce 2009. Takže se určitě nemůže nad městem tyčit od roku 2006.

    K autorce textu se nechci vyjadřovat, protože ji neznám. Kladu si ale otázku, k čemu je příspěvek plný nepravd a omylů dobrý a jaký je asi záměr redakce a vydavatele, když něco takového pouštějí do světa. A nebo nad tím mám jen mávnout rukou a brát to tak, že lhát je v našich médiích normální a nedivit se?

JIŘÍ SMUTNÝ