Ani Babiš, ani Hamáček, ani Prymula, ale Masaryk

26.04.2020 08:15

    Časopis Echo 24 a některá další média přinesla počátkem dubna zprávu, že skupina signatářů Charty 77, včetně bývalého premiéra Petra Pitharta a bývalé ombudsmanky Anny Šabatové, v pondělí vyzvala vládu, aby se výslovně přihlásila k demokratickým a  právním hodnotám v souvislosti s krizí kolem epidemie koronaviru.

    „Krizové stavy nesou vždy riziko nárůstu autoritářských tendencí, přestože česká krizová opatření ústavní limity nepřekračují,“ uvádějí mj. chartisté ve výzvě. Signatáři Charty také žádají kabinet, aby se připojil k prohlášení 16 států Evropské unie, které daly najevo obavy o právní stát s ohledem na restriktivní opatření přijímaná v řadě zemí. Ve výzvě se rovněž uvádí, že Česko se k tomuto prohlášení nepřipojilo, ministerstvo zahraničí ale vydalo samostatné vyjádření, v němž uvádí, že dodržování základních demokratických principů a hodnot je bezpodmínečným východiskem pro všechny členy EU.

    Výzva, kterou podepsali mj. biskup Václav Malý, někdejší mluvčí Charty 77 Dana Němcová, publicista Petr Uhl, bývalý předseda poslanecké sněmovny Milan Uhde, bývalý diplomat Petr Pospíchal či zakladatel ODA Pavel Bratinka, konstatuje, že úsilí o potlačení epidemie nesmí zpochybnit demokratické a právní základy států a musí respektovat svobodu slova. Restriktivní opatření musejí být podle signatářů přiměřená a časově omezená. Dokument odkazuje na situaci v Maďarsku, jehož premiér Viktor Orbán může díky novému zákonu zemi v době nouzového stavu řídit pomocí dekretů. „Taktizování v této věci, třeba s ohledem na očekávanou solidaritu s Maďarskem, jehož vláda zneužila pandemie k zavedení časově neomezeného zúžení demokratických práv a svobod, by mohlo být vnímáno jako oslabení důvěryhodnosti naší země pro budoucnost,“ uvedli autoři výzvy.

    V den zveřejnění výzvy chartistů, z nichž některé znám ještě z doby totality, jsem se  spojil s Annou Šabatovou a vyslovil jí poděkování za tuto aktivitu. Jsem politicky trochu jinak orientován než bývalá ombudsmanka, velice si jí však vážím především pro její odvahu v době nesvobody. Výzvu, kterou považuji za velmi umírněnou, vítám, protože i já jsem stoprocentně přesvědčen, že političtí představitelé, kteří by nejraději dále omezovali osobní svobody,  musí znát své limity. Uvědomil jsem si to zvláště po výrocích plukovníka Prymuly, který klidně hlásá, že hranice mohou být uzavřeny třeba dva roky a že roušky budeme nosit až do listopadu. Pan Prymula si představuje, že může rázně po vojensku nařídit, co ho zrovna napadne. Náznaky ministra obrany Lubomíra Metnara, že by vláda mohla převzít pravomoci Parlamentu ČR, je děsivá a nepřijatelná. Nejen nouzový, ale také nenormální stav ilustruje skutečnost, že Babišova vláda o Velikonocích dokonce zakázala veškeré bohuslužby, zatímco nákupy ve velkých hobbymarketech byly podle ní v pořádku. Bylo přitom jednoduché požádat duchovní, aby bohoslužby o největším svátku křesťanů byly, pokud jde o počet věřících v kostele a celkovou organizaci, regulovány. To je ale také otázka pro kardinála Dominika Duku, který svým mlčením mnoho věřících zklamal.

    Mezitím se proti různým způsobům přehnaných restrikcí  a omezování osobních svobod vyslovily další osobnosti z oblasti umění, vysokých škol, odborů i politiky. Mezi nimi například i exprezident Václav Klaus. K této otázce se vyjádřil také renomovaný novinář, nynější šéfredaktor časopisu Forbes Petr Šimůnek. „Pokud kdokoli, s Vámi v čele, bude chtít omezit svobodu pohybu, s ní spojenou svobodu myšlení a svobodu názoru na dobu víc než nezbytně nutnou – a ta pomalu, ale jistě vyprchává – buďte si vědom, že si to nenechám líbit,“ uvedl na adresu Miloše Zemana pro internetový deník Fórum 24.

    Jako jeden ze zakládajících členů Občanského fóra brněnských novinářů v listopadových dnech roku 1989 a později i spoluzakladatel jihomoravské organizace Syndikátu novinářů se plně ztotožňuji se slovy kolegy Petra Šimůnka. Přes opatrné náznaky určitého uvolnění restrikcí je totiž pokušení některých členů koaliční vlády trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše, který podle svých vlastních slov „zachránil tisíce mrtvých“, zavést u nás znovu staré pořádky zcela evidentní. Prokázali to ostatně ministři Lubomír Metnar, Jan Hamáček, Vojtěch Adam, ale zejména nikým nevolený státní úředník Roman Prymula, který by o věcech, jako je svobodné cestování  našich občanů do zahraničí a o dalších Ústavou ČR zaručeným právech neměl vůbec mluvit či dokonce rozhodovat.

KRISTIÁN CHALUPA