… ad Emi-/Imi- granti STOP ad Emi-/Imi- granti STOP ad Emi-/Imi- granti STOP ad…

30.12.2015 16:10

    Několik týdnů připravuji podklady článku na téma, které poslední měsíce hýbe nejen celosvětovou publicistikou, ale - napříč všemi spektry - i hovory našich obyvatel od velkých měst po nejmenší vísky.

    Vypadá to, že proud těchto zpráv nebere konce a i během pár po sobě jdoucích dnů jsou informace více než rozporuplné. Připomínám si „Dvojčata“ z 11. září 2001, letos lednový útok na redakci Charlie Hebdo v Paříži, znovu čtu různé příspěvky z úvodních měsíců roku 2015, které dokládající, že EU o sílící imigrační problematice ví už dávno. Stahuji další informace, včetně „rekordních“ počtů imigrantů v jednotlivých dnech a místech (Mnichov…), prohlížím fotografie a videa, ale „objektivních“ informací je stále jaksi málo. Chce se mi říct ono české:  „tak v tom se ale ani prase nevyzná…“.

    Dnes, 22. října 2015, jsem však obdržel e-mail ze Syndikátu novinářů ČR s vyhlášenými výsledky prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo 2015. Dle očekávání zvítězil letos snímek právě s tímto „imigračním“ obsahem. Sluší se pogratulovat vítězi (když už jsem to zase nevyhrál já) a konstatovat, že podkladů pro tento článek nebude nikdy dost. Ano, tímto jsem si právě řekl STOP a zapřemýšlel, jak tento článek nazvat… To STOP mi připomnělo i čas telegramů (mladší generace mi snad promine, netuší-li, oč se jedná), kdy tímto termínem byly odděleny jednotlivé části zasílaného stručného sdělení… Nechci však být v „absolutních hodnotách“, a proto jsem k oné „stopce“ připsal obecně akceptované ad (z latinského „addo“ / připojuji), ke kterému si každý může přidat „ten svůj“ úhel pohledu. Výše uvedenými řádky se omlouvám, že tento článek nemůže být – a to ani při nejlepší vůli – vyčerpávajícím vy/řešením uvedené tématiky.

    V minulém období jsem se rád zúčastnil několika akcí na toto téma v Brně, včetně setkání s Pavlem Teličkou dne 2. října v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Navzdory všem jednotlivým dnům a na každé ze setkání předpřipraveným tématům typu EET (elektronická evidence tržeb), problematika EU a/nebo školství, zpravidla migrační téma v sále převládlo.

    Všechny „oficiální“ citace lze najít na webových stránkách, tak proč zde přepisovat cokoliv, co již bylo dříve napsané, odvysílané atd. Na všech z těchto akcí byla velmi přínosná diskuze. Pravda, místy byla až extrémně zleva doprava (ukázalo se, že standardní středové rozložení již každý zná, tak proč se o něm bavit). Možná bych mohl volně uvést jednotlivé citace příspěvků tazatelů, ale – jak již jistě tušíte z nadpisu tohoto článku – Vy sami si, prosím, doplňte odpověď na otázky typu: legislativní nepřipravenost EU, ne/soulad našich a muslimských tradic, návyků, zvyklostí a hodnot, ne/rozdílně vnímaná úroveň postavení žen ve společnosti, odlišnost „jídelníčku“, přístupu k svátkům, pracovní morálka, ne/gramotnost, jazyková ne/vybavenost, zažitá „hygienická“ úroveň, bez/dokladovost příchozích, ne/kontrolovatelný zdravotní stav, samovražední atentátníci, korán versus bible versus nevěřící, dosavadní ne/úspěšné zkušenosti s integrací z Francie, Dánska, Velké Británie…, ne/přizpůsobivost menšin, volba: v neděli chci mít klid, kostelní zvony a/nebo hlas muezína z mešit, ne/zbytnost obřízky, oděvní ne/rozdílnost, podíl na šedé ekonomice (vlastnictví nemovitostí, provozování směnáren…), ne/možnost oddělení ne/ekonomických běženců, výnosný ilegální emigrační byznys, podíl na organizované trestné činnosti, převažující vyhýbání se vojenské službě v mateřské zemi, zájem o cílovou zemi s nejvyššími sociálními dávkami, role států a dobrovolníků, ne/možnost uzavření hranic a jejich ochrana, ne/použití zbraní, sporné kvóty, obsahy projevů A. Merkelové, prezidenta, ombudsmanky..., míra ne/zapojení se ČR, ne/připravenost tří našich utečeneckých zařízení, požadavek na ne/zaplnění prostoru volných pracovních pozic, do budoucna problematika vícegeneračního ne/přízpůsobení se „křesťanským“ zvyklostem a ne/islamizace Evropy, ne/uplatnění zákona o doplňování rodin, konzervativnost a obavy z neznámého, i/racionalita argumentů…       

    Promiňte, cosi tady šumí, a ne zcela zřetelně Vás slyším… Říkáte, že jste dočetli až sem a přemýšlíte, na jaké otázky v této problematice ještě chybí odpověď? A že jsem nezmínil šátky, burku, právo šaría, Islámský stát, formy jeho podpory, popravy, výkupné a/nebo jiná silná témata?  Domníváte se, že ohledně současného a/nebo budoucího počtu Emi-/Imi- grantů v ČR máte zcela jasno? Pak se budu těšit na setkání s Vámi v otevřené diskuzi na některé z dalších brněnských akcí. Nenechte se však, prosím, mýlit – ani pak to ještě vůbec nebude ono „STOP“. Toto je téma velmi široce a na dlouho rozvité, tak vezměme společně srdce i rozum do hrsti a hledejme průsečíky demokracie, pomoci, svobody, bezpečí, odpovědnosti, racionality… Slyším také, že se blíží nové a nové volby, tím přípravy programu, boj o hlasy, koaliční smlouvy, opoziční dohody…, a že to pak voliči všem spočítají?! Možná, ale když já bych si fakt přál, abych časem nemusel litovat, že jsem se nedokázal včas přestěhovat.

    Závěr? Již v polovině 19. století Angličan J. S. Mill napsal, že: „svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého“. Tedy „Oh, Freedom“ a snad se podaří ty začátky a konce stanovovat tak, aby na sebe vhodně navazovaly...

    P.S. Promiňte, ještě jsem teď z dálky zaslechl, že: „mlčeti zlato“, tj. teď si dáme uzenou krkovičku, pivo k tomu, podíváme se na svůdně oblečené slečny na ulicích a/nebo na Internetu (dokud tam ještě jsou) a ono se to nějak „vystříbří“ a stačí tedy jen počkat… I am sorry, but I am not sure (omlouvám se, ale nejsem si jist). Pam-pa-ra-páá… trubte na poplach… Ale nééé, teď ještě není proč, vždyť je v ČR jen několik málo imigrantů… To já jen kdyby třeba bylo třeba použít nějaké vlnolamy někdy příště (neb prevence je důležitá).

MIROSLAV BAJBÁR

 

Vítězné foto CPP 2015: Jan Zátorský, MF Dnes, Uprchlíci na maďarsko-srbské hranici.